حدیث روز

پیوندتان مبارک - وبلاگ ترویج فرهنگ ازدواج

پیوندتان مبارک - وبلاگ ترویج فرهنگ ازدواج

وبلاگی برای ترویج فرهنگ ازدواج و صیانت از بنیاد خانواده - تحت مدیریت وبلاگ عصر نو - مدیریت عصر نو : آقای علی والاسرشت

+ تمام سوالاتی که می توانید در خواستگاری بپرسید ...

 

در این پست تعداد بسیار زیادی از سوالات قابل مطرح در خواستگاری را برای شما جمع آوری نموده ایم.

یقینا جامع ترین نمونه سوالات مربوط به خواستگاری را در این پست خواهید یافت.

استفاده از سوالات در کتب، جزوات و سایت ها و وبلاگ های دیگر تنها با ذکر منبع اولیه آن ها به همراه منبع ثانویه ( این وبلاگ ) مجاز می باشد.

 

برای دیدن متن کامل سوالات به ادامه مطلب مراجعه نمایید.


...
ادامه مطلب
نویسنده : علی والاسرشت - هادی : همان چلوی سابق ; ساعت ۱٢:۳٦ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۱۳٩٢/۱/٢۱


+ چهل حدیث ازدواج

چهل حدیث درباره ازدواج

چهل حدیث درباره  ازدواج

برای دیدن متن کامل چهل حدیث ازدواج به ادامه مطلب مراجعه کنید.

...
ادامه مطلب
نویسنده : علی والاسرشت - هادی : همان چلوی سابق ; ساعت ۱:٢٢ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱۳٩٢/۱/۱۸


+ فواید ازدواج از دیدگاه اسلام

 

اهداف و فواید ازدواج در اسلام

«وأنکحوا الایامی مِنکُم و الصَّالِحینَ مِن عِبَادِکُم»نور(24)/23

جهت دیدن متن کامل مقاله فواید ازدواج از دیدگاه اسلام به ادامه مطلب مراجعه شود.

...
ادامه مطلب
نویسنده : علی والاسرشت - هادی : همان چلوی سابق ; ساعت ۱:۱۱ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱۳٩٢/۱/۱۸


+ ماجرای ازدواج حضرت زینب (س) و عبدالله بن جعفر (ع)

پس از آنکه زینب (علیهاالسلام) به سن رشد رسید، خواستگاران بسیاری پیدا کرد که برخی از آنان از اشراف و روسای قبایل عرب بودند. آنان گمان داشتند بخاطر ثروتشان یا منصبی که در جامعه دارند می توانند به افتخار ازدواج با زینب (علیها السلام)  نائل آیند.

 

برای دیدن متن کامل زندگی نامه به ادامه مطلب مراجعه شود.

 

...
ادامه مطلب
نویسنده : علی والاسرشت - هادی : همان چلوی سابق ; ساعت ۱٢:٥٩ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱۳٩٢/۱/۱۸


+ ازدواج حضرت محمد (ص) با حضرت خدیجه کبرى(س)

10 ربیع الاوّل،سال 25 عام الفیل:ازدواج حضرت محمد (ص) با  حضرت خدیجه کبرى(س)

حضرت خدیجه، دختر خویلد بن اسد، پیش از ازدواج با رسول خدا(ص) ازدواج کرده بود. وی در آغاز با " عتیق بن عائذ " ازدواج کرده و از او داراى فرزندى به نام " جاریه " شد و پس از مرگ عتیق، با " ابوهالة بن منذر اسدى" ازدواج نمود و از او نیز داراى فرزندى به نام "هند بن ابى هاله" شد. پس از مرگ ابوهاله، خدیجه بنت خویلد از دارایى‏ هاى خویش و دارایى‏ هاى شوهران گذشته‏ اش، اقدام به سرمایه‏ گذارى تجارى و اقتصادى کرد و در این راه، دارایى‏ هاى خود را به مضاربه داد و ثروت زیادى به دست آورد و از توانگران و ثروتمندان معروف عرب شد. آن چنان که نقل شد، تعداد هشتاد هزار شتر، کالاهاى بازرگانى کاروان‏ هاى او را جابجا مى‏ کردند.

 

بزرگان قریش و ثروتمندان عرب، تمایل زیادى به ازدواج با وى نمودند. از جمله، "عقبة بن ابى معیط" ، " ابوجهل" و " ابوسفیان " از وى خواستگارى نمودند، ولى وى همه آنان را پاسخ منفى داد و دست ردّ به سینه شان زد و هیچ تمایلى به ازدواج دیگر از خود نشان نداد. امّا از روزى که حضرت محمد(ص) با پیشنهاد عمویش حضرت ابوطالب (ع)، حاضر شدکه با خدیجه بنت خویلد پیمانى بسته و از مقدارى از دارایى‏ هاى وى به شرط مضاربه تجارت کند، قضایا دگرگون شد و خدیجه براى ادامه زندگى خویش، راه دیگرى برگزید. حضرت محمد(ص) با دارایى خدیجه و به همراه دو تن از غلامان وى، اقدام به سفر بازرگانى به سرزمین شام نمود و در این سفر، خرید و فروش خوبى به عمل آورد و سود فراوانى به دست آورد و همه آن‏ها را پس از بازگشت به مکه، تحویل خدیجه نمود و تنها به سهم خویش قناعت کرد.

خدیجه، که از امانت دارى امین قریش و صفا و صمیمیت وى به وجد آمده و خوش رفتارى و خوش اخلاقى وى را از دو غلام خویش شنیده بود، مبهوت رفتار و کردار حضرت محمد(ص) گردید و عشق وى را در قلب خویش زنده کرد.

از آن سو، حضرت محمد (ص) به سنینى رسیده بود که مى‏ بایست ازدواج مى‏ کرد و عمویش "حضرت ابوطالب (ع) " و همسر عمویش "حضرت فاطمه بنت اسد(س) " در پى یافتن همسرى شایسته براى او بودند.

خدیجه(س) که از تصمیم آنها با خبر شده بود "نفیسه دختر علیه" را به نزد پیامبر(ص) فرستاد و عشق و علاقه خویش نسبت به آن حضرت و آمادگى ازدواج با وى را ابراز نمود.

پیامبر اکرم(ص) با عمویش ابوطالب (ع)در این باره مشورت کرد و همگى از آن استقبال کردند.

بدین منظور، ابوطالب (ع) به همراه تعدادى از بزرگان بنى هاشم به نزد " خویلد بن اسد " و به روایتى نزد "ورقة بن نوفل " عموى خدیجه رفته و خدیجه را رسما براى حضرت محمد(ص) خواستگارى کردند.

درخواست آنان از سوى خدیجه و عمویش پذیرفته شد و عقد نکاح آن دو جارى شد و مهریه خدیجه، چهار صد دینار تعیین گردید که خود وى، آن را ضامن شد.بدین ترتیب در دهم ربیع الاوّل، سال 25 عام الفیل ( 28 سال پیش از هجرت ) ازدواج آن دو بزرگوار برگزار شد.

خدیجه به هنگام ازدواج با رسول خدا(ص) طبق نقلی چهل ساله بود و پیامبر(ص) در آن زمان تنها بیست و پنج سال داشت.

خدیجه کبرى(س) در خانه پیامبر(ص) داراى شش فرزند پسر و دختر شد که عبارتند از: قاسم، عبدالله، رقیه، زینب،ام کلثوم و فاطمه زهرا (سلام الله علیهم اجمعین) که تمام آنها، جز فاطمه زهرا(س) پیش از بعثت پیامبر(ص) به دنیا آمده بودند و تنها فاطمه(س) پس از بعثت به دنیا آمد و خیر کثیرى براى عالمیان شد.(1)

 

1-      نک:الکامل فى التاریخ، ج 2، ص 39؛ فرازهایى از تاریخ اسلام، ص 77؛ منتهى الآمال، ج 1، ص 45

 منبع: http://waredi.com

نویسنده : علی والاسرشت - هادی : همان چلوی سابق ; ساعت ۱٢:٥٤ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱۳٩٢/۱/۱۸


+ درسی از ازدواج امام علی (ع) و حضرت فاطمه (س)

کمالات بسیار حضرت فاطمه (س) از یک سو و انتسابش به شخص پیامبر از سوی دیگر و نیز شرافت خانوادگی او سبب شد که بسیاری از بزرگان به خواستگاری او بیایند. تعداد زیای از افراد سر شناس و ثروتمند مکه به خواستگاری فاطمه آمدند و مهریه های بالایی را به پیامبر پیشنهاد کردند. اما هر گاه سخن از پول و ثروت  و مهریه های بالا برای ازدواج با فاطمه میشد، پیامبر با عصبانیت درجواب آنها می فرمودند:" آیا شما گمان می کنید من بنده پول و ثروتم؟"
مسلما پیامبر در امر ازدواج حضرت فاطمه، در صدد تبیین الگوهای اسلامی و از بین بردن سنتهای جاهلیت بود که شخصیت زن  را در بالا برودن مهریه اش می پنداشتند. پیامبر به تمامی کسانی که با معیارهای غلط و رسوم جاهلیت به خواستگاری فاطمه می آمدند، جواب  رد داد. تا اینکه نوبت به شخصیتی ممتاز که سالهای عمرش را در خدمت رسول خدا گذرانده و خود تربیت شده دامن پر فضیلت نبوت بود یعنی حضرت علی (ع) رسید.
ایشان از مال و ثروت دنیا بهره ای نداشت . اما سراسر وجودش مملو از ایمان به خدا و رفتارش مزین به ارزشهای الهی بود. حضرت علی (ع) هنگامی که به قصد خواستگاری فاطمه نزد پیامبر رفت، در حالیکه سراسر وجودش را حجب و متانتی خاص فرا گرفته بود چنین گفت:
" ای رسول خدا ، تو مرا در کودکی از پدرم ابوطالب و مادرم فاطمه بنت اسد گرفتی و در سایه تربیت خود پروردی و در این پرورش از پدر و مادر بر من مهربانتر بودی و مرا از سرگردانی رهانیدی / تو در دنیا و آخرت تنها اندوخته من هستی ، اکنون که خداوند مرا به واسطه تو نیرومند ساخته است می خواهم برای خود سامانی ترتیب دهم و همسری برگزینم. من برای خواستگاری فاطمه آمده ام."
ام سلمه می گوید:" هنگامی که حضرت علی(ع) پیشنهاد خود را مطرح ساخت، چهره رسول خدا از شادمانی روشن گشت، سپس بر چهره علی تبسمی زد و فرمود:" صبر کن تا از دخترم اجازه بگیرم"
پیامبر گرامی اسلام(ص) پس از کسب اجازه از حضرت فاطمه(ص) نزد علی آمد و موافقت خود را با این ازدواج اعلام فرمود.
بدین ترتیب زندگی مشترک حضرت فاطمه (س) و حضرت علی(ع) با عنایت الهی به سادگی و بدور از تشریفات آغاز گردید/ این بانوی گرامی با دریایی از فضائل اخلاقی و روحی وارد مرحله جدیدی از زندگی گردید و تقدیر الهی بر این امر واقع شد که او در مقام مادر فرزندانی را تربیت کند که هر یک از مجریان شایسته احکام الهی کردند.

 درسی از شب ازدواج حضرت فاطمه (س)
در شب ازدواج حضرت فاطمه(س) شور و شوق خاصی در شهر مدینه برپا بود. قلب پیامبر به خاطر این پیوند مقدس مملو ا ز شادی وشعف بود . پیامبر بسیاری از اصحاب و بویژه مستمندان را به میهمانی این ازدواج فرا خوانده بود. زنان بسیاری گرد آمده بودند تا حضرت زهرا را در این مراسم مشایعت کرده و به خانه علی (ع) ببرند. در میان این شلوغی و ازدحام ناگاه زن فقیری نزد حضرت فاطمه رفت و درخواست کمک نمود. همه با تعجب فاطمه را می نگریستند که چگونه در چنین زمان حساس و به یاد ماندنی از زندگی اش ، هر آنچه در پیرامونش می گذرد را رها کرده و به یاری بنده ای از بندگان خدا می شتابد حضرت با قلبی مملو از رحمت و رافت و با نگاهی مهربان به آن زن گفت :
"بگو چه می خواهی تا من تو را یاری کنم ."
زن بامشاهده چهره مهربان حضرت زهرا و در حالکه بغض گلویش را می فشرد چنین گفت:
" ای دختر رسول خدا، نمی خواستم که در چنین شب بزرگی از زندگی ات خاطر تو را آزرده کنم ، ولی چه کنم که ناتوانی به گونه ای مرا در سختی قرار داده که چاره ای جز این ندیدم که به نزد تو بیایم. اکنون نیازمند به پوشاکی هستم که خود را با آن بپوشانم."
حضرت زهرا پس از شنیدن سخنان زن به او گفت :" قدری صبر کن تا من برگردم.
پس از لحضاتی حضرت فاطمه با لباسی که برای مراسم عروسی اش تهیه شده بود، به سوی زن آمد. حضرت  با دستان مهربان خود لباس عروسی اش را به زن بخشید و او را به خدا سپرد. اطرافیان در حالیکه با تعجب بسیار به دختر پیامبر می نگریستند علت این امر را از او جویا شدند و حضرت  در جواب آنان به آیه ای از آیات قرآن استناد کردو فرمود:
" لن تنالوا البرحتی تنفقوا مما تحبون"
"هرگز به مقام نیکو کاران نخواهید رسید مگر از آنچه دوست می دارید در راه خدا انفاق کنید."
پیامبر پس از این اتفاق فرمود:" جبرئیل بر من نازل شد و فرمود:
" خداوند به تو و فاطمه سلام می رساند  و می فرماید هرچه فاطمه بخواهد به او می دهیم."
من با فاطمه (س) ، این موضوع را مطرح کردم و او در جواب من گفت:
" هیچ چیز جز توفیق خدمت در راه حق نمی خواهم و از خداوند طلب می کنم که رحمتش همیشه باقی باشد."
**
زندگی مشترک  حضرت فاطمه (س) و همسر با وفایش علی (ع) به سادگی و بدور از تشریفات آغاز شد و این بانوی گرامی وارد مرحله جدیدی از زندگی گردید. حضرت با کمال میل و در حالیکه احساس خوشبختی می کرد به خانه ساده و بی آلایش علی بن البیطالب (ع) رفت. پدر بزرگوارش معنی زندگی را به او آموخته بود و به وی تفهیم فرموده بود که انسانیت ، جوهر زندگی است و اهمیت ازدواجی که بر اساس خوی و خصلتهای اسلامی استوار گردد، به مراتب از زر و زیور دنیا با ارزشتر است .
ایشان به شئون مختلف زندگی عنایتی خاص داشت و با کار و کوشش به رفع نیازمندیهای منزل می پرداخت . زندگی حضرت فاطمه زهرا(س) بخاطر موقعیت حساسی که خاندان پیامبر داشتند و در راه دعوت اسلام با آزار و اذیت مشرکین و منافقین روبرو بودند آکنده از سختی و فشارهای اقتصادی و اچتماعی بود. اما این شرایط دشوار، خللی در عزم و اراده ایشان ایجاد نکرد و این بانوی گرامی با صبر و تحملی خاص به وظایف خود عمل می فرمود.
در زندگی حضرت عبادت و طاعت پروردگار ، انجام وظایف خانواده و همچنین مشارکت در مسائل اجتماعی و سیاسی هر یک در جای خود جلوه ای خاص داشت.
حضرت فاطمه (س) با اینکه مسئولیت زیادی در خانه بر عهده داشت، اما هیچگاه خود را از مسائل سیاسی و اجتماعی دور نگه نداشت، حمایت بی دریغ ایشان از پیامبر اسلام و همچنین امام علی(ع) درخشانترین نقطه زندگیش می باشد. حضرت در برخی از غزوات مشارکت داشتند و پیامبر در جنگ ها مسئولیت برخی از کارها را به این بانوی گرامی می سپردند. ایشان در سخت ترین شرایط تا آنجا که مقدور بود پدر و شوهر خود را د ر جبهه ها همراهی می کردند.
حضرت فاطمه (س) با تمام توان، برای تبیین و تبلیغ فرهنگ اسلامی و آموزشهای زندگی ساز آن می کوشید. پس از رحلت پیامبر نیز حضرت فاطمه (س) در مورد سرنوشت جامعه اسلامی بی تفاوت نماند و در مقابل ظلم و بیعدالتی به شایستگی ایستادگی کرد. خطبه ای که این بانوی گرامی پس از رحلت پیامبر در مسجد النبی بیان کردند، نمایانگر شجاعت، شهامت ، بینش الهی و آگاهی سیاسی و اجتماعی ایشان است. با وجود چنین مسئولیت هایی ایشان در کنارهمسر با وفایش حضرت علی(ع) فرزندانی را تربیت کرد که هر یک الگویی راستین در ارزشهای انسانی شدند و از آنان نسلی پا به عرصه وجود نهاد که هنوز بعد از گذشت بیش از هزار سال ، سیره آنان در زندگی فرا روی تمامی حق جویان و کسانی است که بدنبال ارزشهای الهی و انسانی هستند
ایشان در مسائل علمی تلاش چشمگیری داشتند و بخصوص بانوان را بر علم آموزی و کسب معارف الهی ترغیب می کردند و می فرمودند:
" جلسه مباحثه و مناظره علمی برای من بسیار ارزشمند است . هر سوالی که دارید بگوئید تا جواب دهم."
نقل شده است که به واسطه کمالات علمی فراوان حضرت فاطمه(س) ، خدمتگذار ایشان " زنی به نام"فضه " بر اثرملازمت و همراهی با این بانوی گرامی، چنان با معارف قرآن آشنا شده بود که سالها با استناد به آیات قرآن به سوالات مختلفی که از سوی مردم مطرح میشد، پاسخ می داد
.

 

منبع: http://www.hellomahdi.com/hosseinie/fatima/shahadat/ezdevaj.htm

نویسنده : علی والاسرشت - هادی : همان چلوی سابق ; ساعت ۱٢:٤۸ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱۳٩٢/۱/۱۸


+ ماجرای ازدواج حضرت علی و حضرت فاطمه از زبان امام رضا در 8 پرده نمایشی

 

من هم مثل همه پر از شور بودم و تصمیم داشتم که خطبه‌ی این دو عاشق را به زیباترین شکل بخوانم، خطبه‌ای ماندگار. من چقدر خوشبخت بودم خطبه‌ی زهرا و علی را می‌خواندم.

 

برای دیدن متن کامل نمایش نامه به ادامه مطلب مراجعه شود.

 

...
ادامه مطلب
نویسنده : علی والاسرشت - هادی : همان چلوی سابق ; ساعت ۱۱:٤٢ ‎ب.ظ ; جمعه ۱۳٩٢/۱/۱٦


+ مرد سالار است یا زن ؟!!!

بهتر است که در زندگی یک اصلی را قرار دهید، به نام اصل جایگزینی که برای خانم تان همان چیزی را بخواهید که برای خود می خواهید؛ و از خانم تان هم این توقع را داشته باشید که برای شمابخواهد همان چیزی که برای خود می خواهد.

 

متن کامل مقاله را در ادامه مطلب بخوانید.

 

 

 

 

...
ادامه مطلب
نویسنده : علی والاسرشت - هادی : همان چلوی سابق ; ساعت ۱۱:٥۳ ‎ق.ظ ; یکشنبه ۱۳٩٢/۱/٤


+ عید شما مبارک

 

پیامک تبریک سال 1392

سال 1392 بر شما مبارک

 

هر روزتان نوروز    نوروزتان پیروز

 

ارادتمند- مدیریت وبلاگ - علی والاسرشت

نویسنده : علی والاسرشت - هادی : همان چلوی سابق ; ساعت ۱۱:٠٦ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ۱۳٩٢/۱/۱


Subscribe to AsreNo2010

Powered by us.groups.yahoo.com

حدیث روز